Ako sa stať vodičom?

Novela zákona o cestnej doprave, ktorá pre partnerských vodičov aplikácie Bolt prinesie zmeny, je účinná od začiatku apríla 2019. Nemusíte sa však ničoho obávať, je to naozaj jednoduché. V tomto článku nájdete návod na získanie preukazu vodiča vozidla taxislužby, ktorý je nutnou náležitosťou.

Kto potrebuje preukaz vodiča vozidla taxislužby?

Preukaz potrebujú všetci vodiči, ktorí chcú využívať aplikáciu Bolt u partnera TAXI 24.

Čo všetko potrebujem doložiť k žiadosti o preukaz vodiča vozidla taxislužby?

  1. Výpis z registra trestov (nie starší ako 3 mesiace) - dokument nie je potrebné nutne dokladať - stačí, ak budete súhlasiť so zabezpečením výpisu z registra trestov zo strany úradu, ale pokiaľ tento dokument dodáte, bude všetko vyriešené rýchlejšie. Výpis dostanete na akejkoľvek pobočke Slovenskej pošty.
  2. Výpis z evidenčnej karty vodiča (nie starší ako 3 mesiace) - dokument nie je potrebné nutne dokladať - stačí, ak budete súhlasiť so zabezpečením výpisu z evidenčnej karty vodiča zo strany úradu, ale pokiaľ tento dokument dodáte, bude všetko vyriešené rýchlejšie. Výpis dostanete na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru v mieste Vášho trvalého bydliska.
  3. Doklad o zdravotnej spôsobilosti vodiča (nie starší ako 3 mesiace), vystaví praktický lekár, stačí lekárovi nahlásiť, že potrebujete doklad o zdravotnej spôsobilosti vodiča.
  4. Dokladu o psychickej spôsobilosti vodiča (nie starší ako 3 mesiace), vystaví dopravný psychológ, zoznam dopravných psychológov, na ktorých sa môžete obrátiť, nájdete na tomto odkaze.
  5. Farebnú fotografiu - rozmery 35 x 45 mm
  6. Kópiu vodičského preukazu
  7. Doklad o úhrade správneho poplatku v hodnote 50€

Chcem preukaz vodiča vozidla taxislužby, kde a kedy si oň mám žiadať?

O preukaz vodiča taxislužby si môžete zažiadať na okresných úradoch sídla kraja (klientskych centrách) v kraji, v ktorom máte sídlo, miesto podnikania alebo trvalý pobyt.

Koľko stojí preukaz vodiča vozidla taxislužby a kde zoženiem doklad o úhrade správneho poplatku?

Poplatok za vyhotovenie preukazu je 50€. Doklad, resp. kolok, získate v kiosku na klientskom centre (okresný úrad v sídle kraja). Do kiosku stačí zadať kód 841. Použiť môžete aj kolok zakúpený na akejkoľvek pošte v nominálnej hodnote 50€.

Stačí, ak prinesiem originály zdravotnej, resp. psychickej spôsobilosti?

K žiadosti musíte odovzdať doklad o zdravotnej a psychickej spôsobilosti. Tieto doklady ale zároveň potrebujete mať k dispozícii v prípade kontroly v aute. Úradu však môžete v čase žiadosti predložiť originály, z ktorých si na mieste vytvoria kópiu. Originály Vám teda ostanú k dispozícii.

Som cudzinec, čo mám robiť?

Pokiaľ máte trvalý pobyt na Slovensku a slovenský vodičský preukaz, tak bude vybavenie Vašej žiadosti bez problémov. V ostatných prípadoch cudzinci potrebujú k žiadosti doložiť výpis z registra trestov alebo obdobný doklad, apostilovaný a úradne preložený do slovenského jazyka. Rovnako tak v prípade evidenčnej karty vodiča.

Kde zoženiem formulár žiadosti o udelenie preukazu vodiča vozidla taxislužby?

Formulár žiadosti si môžete stiahnuť nižšie! Odporúčame Vám žiadosť vytlačiť, vyplniť v pohodlí domova a na klientske centrum priniesť už pripravenú, aby ste predišli akýmkoľvek komplikáciám.

V prípade že potrebuješ pomôcť kontaktuj nás na taxi-sk@taxi24tcs.eu


Máš viac otázok? Napíš nám!